Zaciszna stanica w Białym Brzegu jest miejscem, które nie pojawiło się od razu ani nie wyrosło niczym drzewo. To czym możemy się dziś cieszyć, jest efektem wieloletniej pracy i starań wielu ludzi dobrej woli. Choć przez chwilkę zatrzymajmy się nad ciekawą historią tej leśnej placówki.

Pomysł budowy profesjonalnej bazy padł w 1973 roku. Jednak projekt miał zostać zrealizowany nie w dobrze znanym nam miejscu, lecz w Wilkowicach, gdzie odbywało się wiele harcerskich wyjazdów.

Poszukiwania odpowiedniego terenu trwały do 1978 roku. Miejsce pod stanicę zostało zaproponowane przez nadleśniczego Pawła Kamińskiego. W tym samym roku władze wojewódzkie zdecydowały się na wydanie zezwoleń na budowę siedmiu stanic.

W 1979 roku powołano radę nadzorującą budowę, w której znaleźli się miedzy innymi Marcin Patek (przewodniczący) czy Mirosław Gajda (Naczelnik Miasta Radomska). Projekt Białego Brzegu został zainspirowany stanicami funkcjonującymi w okolicach Piły i Poznania.

Budowa mogła przebiegać sprawnie dzięki zaangażowaniu wielu instytucji i firm które wspierały przedsięwzięcie.

W taki oto sposób budynek tzw. „zuchowy” powstał dzięki pomocy Fabryki Mebli Giętych “Fameg” a “kadrowy” za sprawą WKS „Mostostal”. Kuchnia i stołówka została postawiona za wkład Przedsiębiorstwa Budownictwa Rolniczego oraz Przedsiębiorstwa Budownictwa Komunalnego. Sanitariaty zawdzięczamy firmie Komuna Paryska. Kanalizacja została dociągnięta przez W.U.S.P. a oświetlenie „Cerbudowa” wraz z uczniami radomszczańskiego technikum elektrycznego.

Ciekawostką jest, iż cały projekt został zrealizowany jedynie przy wycięciu dwunastu drzew z terenu budowy, co przy takim poziomie zalesienia i rozmiarze prac było nie lada wyczynem. Prace przebiegły fenomenalnie szybko i sprawnie. Budowa rozpoczęła się 1 marca a już pod koniec czerwca została oddana do użytku. Oficjalne otwarcie miało miejsce 22 lipca 1979 roku. W taki oto sposób, już przez ponad trzydzieści trzy lata Biały Brzeg jest miejscem spotkań niezliczonej liczby harcerzy z całej Polski, jak i oazą spokoju dla wielu strudzonych ludzi, poszukujących odpoczynku na łonie natury.

Od początku administratorem mieszkającym cały rok na stanicy jest pan Stefan Koń.

Niech nasza stanica będzie miejscem również Twojej przygody!

Roku Pańskiego 1370, miesiąca września, dnia ósmego, który był dniem Narodzenie Najświętszej Marii Panny, gdy tak często wzmiankowany najjaśniejszy król Kazimierz bawił na dworze Przedbórz, przezeń na nowo razem z miastem założonym, a przepięknie i zbytkownie urządzonym, chciał, jak to było w jego zwyczaju, iść na łowy jeleni. Gdy już jego wóz królewski był przygotowany i król chciał wsiadać do niego, niektórzy z wiernych radzili mu, aby ten dzień jechania na łowy zaniechał. Zgadzając się na to, król zamierzał już był pozostać, atoli któryś niecnota podszepnął mu parę słów o jakiejś – ja podobniej do prawdy sądzą – zabawie, wskutek czego król, nie zważając na rozsądną radę, wsiadał na wóz i pospieszył do lasu na łowy. Tam nazajutrz goniąc jelenia, gdy się koń pod nim przewrócił, spadł z niego i otrzymał niemałą ranę w lewą goleń…

Jan z Czarnkowa

Pobyt dla harcerzy Hufca ZHP Radomsko

 • Nocleg w pawilonach - 10 zł za dobę
 • Nocleg w domkach - 20 zł za dobę
 • Nocleg pod namiotami (korzystanie z infrastruktury obiektu) - 10 zł za dobę

Pobyt osób niezrzeszonych i zrzeszonych spoza Hufca ZHP Radomsko

 • Nocleg w pawilonach - 30 zł za dobę
 • Nocleg w domkach - 35 zł za dobę
 • Nocleg pod namiotami typu dziesiątka/NS - 25 zł za dobę
 • Nocleg na własnym sprzęcie - 20 zł za dobę
 • Pościel - 10 zł (opłata jednorazowa nieobowiązkowa)
 • Pobyt dzienny, bez noclegu, korzystając z infrastruktury obiektu - 15 zł za dobę

Pobyt dla grup zorganizowanych (min. 15 osób oraz min. 3 doby) - biwaki, zielone szkoły

 • Nocleg w pawilonach - 25 zł za dobę
 • Nocleg pod namiotami typu dziesiątka/NS - 20 zł za dobę
 • Wyżywienie do ustalenia w zależności od wymagań
 • Pościel - 5 zł (opłata jednorazowa nieobowiązkowa)

Pobyt dla członków ZHP w czasie Harcerskiej Akcji Letniej

 • Nocleg w pawilonach wraz z wyżywieniem - 50 zł za dobę
 • Nocleg pod namiotami typu dziesiątka/NS wraz z wyżywieniem - 50 zł za dobę
 • Komendant wypoczynku - zwolniony z płatności
 • Opiekun 1 na pełne 15 osób - zwolniony z płatności

Więcej szczegółów znajdziesz w regulaminie.